hr

Borislav Pekić

Borislav Pekić, jedan od najznačajnijih pisaca srpske književnosti 20. stoljeća, romanopisac, dramski pisac i filmski scenarist, rođen je 4. veljače 1930. godine u Podgorici. Djetinjstvo je proveo u Podgorici, Novom Bečeju, Mrkonjić Gradu, Kninu, Cetinju i Bavaništu u Banatu. Od 1945. godine živio je u Beogradu, gdje je pohađao Treću mušku gimnaziju i maturirao 1948. godine. Iste godine osuđen je na petnaest godina strogog zatvora s prisilnim radom i gubitkom građanskih prava na deset godina zbog pripadnosti tada ilegalnom Savezu demokratske omladine Jugoslavije. Kaznu je služio u KPD Sremska Mitrovica i KPD Niš. Pomilovan je 1953. godine, nakon što je proveo pet godina u zatvoru.

Studirao je eksperimentalnu psihologiju na Filozofskom fakultetu u Beogradu. Godine 1958. oženio se arhitekticom Ljiljanom Glišić, nećakinjom dr. Milana Stojadinovića. Te godine osvojio je prvu nagradu na anonimnom natječaju za originalni scenarij, koji je raspisao „Lovćen film“. Godine 1959. počinje raditi kao dramaturg i scenarist za tu filmsku kuću, a iste godine sa suprugom Ljiljanom dobiva kćer Aleksandru. Na početku književne karijere pisao je scenarije za razne filmske kuće. Prema njegovom tekstu „Dan četrnaesti” snimljen je film koji je 1961. predstavljao Jugoslaviju na filmskom festivalu u Cannesu.

Godine 1965. objavljuje svoj prvi roman, „Vrijeme čuda“. Od tada se u potpunosti posvetio pisanju. Piše prozu, kazališne, radijske i televizijske drame. Bio je član uredništva „Književnih novina” od 1968. do 1969. godine te suradnik u časopisima „Stvaranje“, „Književnost“, „Savremenik“ i „Književna reč“, kao i u brojnim novinama i dnevnim listovima. Za svoj drugi roman, „Hodočašće Arsenija Njegovana“ (1970), dobio je prestižnu Ninovu nagradu za roman godine. Nakon odluke da se s obitelji privremeno preseli u London 1970. godine, vlasti su mu bez obrazloženja oduzele putovnicu. Nakon godinu dana uspio se pridružiti obitelji u Londonu, ali za jugoslavenske vlasti postao je persona non grata. Kratki roman „Uspenje i sunovrat Ikara Gubelkijana“ objavljen je u Beogradu tek 1975. godine, iako je napisan znatno ranije.

Rukopis satirične priče „Kako upokojiti vampira“ izabran je na anonimnom književnom natječaju Udruženih izdavača i objavljen 1977. godine. Iste godine slijedi kratki roman „Obrana i posljednji dani“. Njegovo kapitalno djelo, saga-fantazmagorija „Zlatno runo“, objavljeno je u sedam tomova (1978.–1986.), za koje je Pekić 1987. dobio Njegoševu nagradu. Prema mišljenju žirija Televizije Srbije, roman „Zlatno runo“ ušao je u izbor deset najboljih romana napisanih na srpskom jeziku u razdoblju od 1982. do 1992. godine.

Roman „Besnilo“ (1983), apokaliptična vizija svijeta u kojem živimo, odstupio je od povijesne tematike „Zlatnog runa“ i postao bestseler. Zahvaljujući svojoj provokativnoj temi, roman je doživio brojna izdanja i ušao u selekciju deset najboljih romana srpske književnosti tog razdoblja. U sljedećem, antropološkom romanu „1999“ (1984.), Pekić nastavlja s temama utopije i fantastike, za što je 1985. godine dobio nagradu za znanstvenu fantastiku.

Pekićeva „Odabrana djela“ objavljena su 1984. godine u 12 knjiga, za što je dobio Nagradu Udruženja književnika Srbije. Njegova djela prevedena su na mnoge jezike, a ostavština i promocija njegovih djela čuvaju se kroz Fond „Borislav Pekić“. Pisci koji su dobili nagrade Fonda postali su afirmirani autori suvremene srpske književnosti.

Pekić je preminuo 2. srpnja 1992. u Londonu. Pokopan je u Aleji zaslužnih građana u Beogradu.
годы жизни: 4 февраля 1930 2 июля 1992

Цитаты

Marija Petrovicцитирует2 года назад
A ja ti opet najozbiljnije tvrdim da on u jednom demokratskom višestranačkom poretku i mora biti narodni neprijatelj... Po prirodi uobraženog, ali time ne manje ekskluzivnog prava na totalnu istinu, svaka partija mora polaziti od pretpostavke da sve ostale državu vode u propast. Jer, kad bi suverenitet nad političkom istinom, ma i fragmentarno, delila s konkurentskom, njeno postojanje ne bi imalo nikakvog smisla. Jake i uspešne stranke zasnivaju se na aksiomatičnom osećanju vlastite nezamenljivosti i tuđe, podjednako aksiomatične, izlišnosti. Mogu, dabome, imati i neki program, no on je od drugorazredne važnosti. Ako je dovoljno neodređen i nebulozan, ne mora biti od velike štete. Svaka partija, dakle, o svakoj drugoj mora po liniji političkog kategoričkog imperativa misliti rđavo. U protivnom bi sebe morala da smatra nepotrebnom. Protivnici nikad nisu u pravu, prema tome, za državu su pogubni. A šta su oni koji su za državu pogubni? Državni, narodni neprijatelji, razume se... Činjenica da su Mara, Danton, Robespjer revolucionari i narodni tribuni, po definiciji, dakle, prijatelji naroda, nije sprečila da, usled neumitnog dejstva osnovnih načela demokratske političke borbe, umru kao njegovi najljući neprijatelji. Da se najpre proglase „Očevima otadžbine“, a zatim pogube kao njeni grobovi. Da dok su na vlasti ili od uticaja, budu sposobni, odani, neporočni, nepogrešivi, a kad padnu, postanu neznalice, pokvarenjaci, strani plaćenici, slabići i protuve... Pogledajte našu Narodnu skupštinu. Svi narodni poslanici jedni o drugima misle najgore. Ne što privatno ne bi hteli da budu nepristrasni ili što nisu sposobni za bolja osećanja, već što su na isključivost prinuđeni nagonom održanja vlastite političke samosvesti. Moja ideja, moj lek, moj program mogu biti dobri samo ako svi drugi programi, lekovi, ako sve druge ideje ne valjaju. Jer, očigledno je da za jednu bolest može postojati samo jedna prava terapija. Nešto se podjednako uspešno ne može lečiti i hlađenjem i zagrevanjem, zar ne?... I sad, budući da se ideje mogu dokazivati isključivo sredstvima negativne logike, poricanjem svih drugih ideja na tu temu, nečija se pozvanost da vlada može dokazivati jedino poricanjem sposobnosti za vladanje kod svih ostalih...
Marija Petrovicцитирует2 года назад
Situacija, međutim, iako beznadežna, nije baš sasvim teška. Očigledan izlaz je u nemačkoj ili ruskoj jednostranačkoj diktaturi. Taj izlaz je, razume se, psihološki, takorekuć utvaran, pa ipak je bolji nego nikakav. Rajhstag je, naime, pored Sovjeta, jedini svetski parlament u kome je, i teorijski i praktično, nemoguće naći ijednu budalu, lopova ili neprijatelja naroda. Budući da u Rajhstagu sede pripadnici jedine, Nacionalsocijalističke partije, koji o njoj, kao i sve stranke o sebi, uostalom, najlepše misle – inače joj ne bi pripadali, zar ne, bili bi socijaldemokrati u nekom od logora – i da nema drugih partija, čije bi predstavnike nazivali magarcima, lopužama i narodnim izrodima, ispada da su Nemci najzad na svome, zastupljeni ljudima od stvarnog poverenja i vrednosti, najzad u sjajnu budućnost povedeni. Što će se to putovanje po svoj prilici završiti slomom epskih razmera, neće imati nikakvog duševnog efekta na naciju. Nacija će znati, za ljubav samopoštovanja moraće da zna, da nije upropašćena pogreškama nekompetentnih vođa, nego posredstvom istorijskog vis matora. Ova logička i optička iluzija najpouzdaniji je psihološki temelj diktature, koja ima izvesnog oslonca u volji naroda. Osim vojske i policije, dabome. Ali oni nisu iluzija. Vojska i policija su nekako redovno stvarnost. Ako iluzija omane, neko se mora brinuti za poredak. Ta logička i optička iluzija zasnovana je na jednoj od najstarijih i najupornijih ljudskih zabluda – zabludi vlastite nepogrešivosti: niko, naime, nije budala da za vođu bira ljude koji će ga u propast odvući, što je, pri višestranačkom poretku, ne samo moguće već i neizbežno, prejudicirano samim izbornim pravilima igre. Po prirodi demokratije, ma koga izabrao, izabraćeš magarca, lopužu i narodnog neprijatelja. U diktaturi, ma izbor pao na pet stotina kliničkih imbecila, to jednostavno nije moguće...
Marija Petrovicцитирует2 года назад
Mi se sa svojim istinama igramo žmurke. Sakrivamo svoje istine da bismo ih posle pronašli kao tajne.
fb2epub
Перетащите файлы сюда, не более 5 за один раз