Svetlana Aleksijevič

Bookmate
4Книги54Подписчика
Svetlana Aleksandrovna Aleksijevič (1948, Stanislav, Ukrajina), sovjetska i beloruska književnica, novinarka i scenarista dokumentarnih filmova. Piše na ruskom jeziku.
Završila je studije žurnalistike na Beloruskom državnom univerzitetu 1972. i radila kao vaspitačica, učiteljica istorije i nemačkog jezika u nekoliko škola na jugu Belorusije i kao novinar u lokalnim beloruskim novinama. Primljena u Savez pisaca SSSR 1983. Od 2000. godine živela u Italiji, Francuskoj i Nemačkoj, a od 2013. ponovo u Belorusiji. Njene knjige, pisane u maniru dokumentarističke proze, prevedene su na 20 jezika, dobila je brojne književne nagrade u Sovjetskom Savezu i Rusiji, zatim Herderovu, Remarkovu, američku Nacionalnu nagradu kritike, srednjoevropsku književnu nagradu „Angelus“, a 2015. godine Nobelovu nagradu za književnost za „višeglasno stvaralaštvo – spomenik stradanju i herojstvu našega vremena“.
    Bookmateдобавил книгу на полкуSvetlana Aleksijevič6 лет назад
    Černobiljska molitva je dokumentaristička proza i svedočanstvo o katastrofi koja se dogodila u Černobilju i koja je promenila živote mnogih ljudi. Knjiga je biblijskog tona i sadrži reči utehe i mudrosti za narod koji je preživeo ovu nesreću, ali koji oseća velike posledice.
    U knjizi se pominju sve žrtve ove katastrofe, ali i spasioci. Od dece, preko žitelja do vojnika, lekara, psihologa i naučnika…
  • недоступно
  • Bookmateдобавил книгу на полкуSvetlana Aleksijevič6 лет назад
    Ovaj roman predstavlja dramatičnu priču o sovjetskom ratu u Avganistanu. Kroz prizmu običnih, "malih" ljudi, autorka iznosi teške i nesrećne sudbine ruskih mladića koji su se sa ratišta u Avganistanu vraćali u limenim sanducima.
    Ovaj rat trajao je deset godina i odneo je živote 15 hiljada sovjetskih vojnika i preko 150 hiljada mudžahedina, i znatno uticao na raspad Sovjetskog saveza i kraj vladavine Komunističke partije.
    Nakon objavljivanja knjige, pod pritiskom sovjetske vlasti, sudski organi tužili su Svetlanu Aleksijevič za klevetu. Oni su odbijali da prihvate da su se limeni dečaci uzalud borili, ali su na kraju odustali od svedočenja. Najznačajniji delovi tog sudskog procesa nalaze se u ovom romanu.
    Bookmateдобавил книгу на полкуSvetlana Aleksijevič6 лет назад
    Poslednji svedoci je druga knjiga iz serijala Glasovi utopije, a pruža uvid u sećanja one dece koja su preživela velike strahote Drugog svetskog rata.
    Priča o ratu, nemačkoj invaziji, gladi, zločinima, bekstvu, ali iz ugla dečaka i devojčica od 4 do 12 godina. Sada su to odrasli ljudi, ali njihova sećanja su sećanja malih dečaka i devojčica koji su preživeli velike strahote i čije suze ne može ništa da opravda. Oni su najobjektivniji posmatrači i svedoci ratnih dešavanja na tlu tadašnjeg Sovjetskog saveza.
  • недоступно
  • Bookmateдобавил книгу на полкуSvetlana Aleksijevič6 лет назад
    U knjizi govori više od dve stotine žena, koje nam opisuju kako su, kao devojke koje su sanjale o tome da postanu neveste, postale vojnici 1941. godine. Oko milion sovjetskih žena učestvovalo je u Drugom svetskom ratu, najstrašnijem ratu dvadesetog veka. Žene nisu samo spasavale i previjale ranjenike, već su i pucale iz snajperskih pušaka, dizale mostove u vazduh, odlazile u izviđanje i ubijale… Ubijale su neprijatelja koji je, s dotad neviđenom okrutnošću, napadao njihovu zemlju, njihove domove i njihovu decu.
    Roman delo Rat nema žensko lice naišlo je i na izuzetan prijem čitalaca i ubedljivo je najpopularniji roman beloruske književnice.
fb2epub
Перетащите файлы сюда, не более 5 за один раз