bookmate game
sr
Books
Andreas Mihalsen

Lečenje snagom prirode

  • b5080992427цитирует2 года назад
    Ono što je nezdravo nije, naime, uvek sam stres, već naše verovanje da je stres nezdrav.
  • Anaцитирует3 года назад
    Moguće je, međutim, da se kod mnogih koji se osećaju opterećeno ili zatrovano ne radi toliko o samim supstancama koje im oštećuju ćelije ili telo, već pre o stresu ili o višegodišnjoj nezdravoj ishrani i nedovoljnom kretanju.
  • b4024998121цитируетпозавчера
    Hormoni stresa čine da se krvni sudovi suze, krvni pritisak raste, hlade se šake i stopala, a ponekad i vrh nosa. Moj bivši šef na kardiologiji imao je običaj da teškim bolesnicima na intenzivnoj nezi uvek dodirne vrh nosa: ako je hladan, to je značilo da je situacija dosta kritična.
  • b4024998121цитируетпозавчера
    Naučno proučavanje stresa započelo je na početku XX veka. Valter Kanon, psiholog s Univerziteta Harvard, ovu je reakciju tela objasnio kao „bori se ili beži“, to jest izuzetno važnu strategiju preživljavanja: ako smo izloženi opasnosti, mišići se naprežu, srčani ritam i krvni pritisak rastu, opažanje se sužava na ono što nas konkretno zanima, dok telo pokušava da se oslobodi balasta – sadržaja creva i mokraćne bešike – pa se čovek „usere“.
  • b4024998121цитируетпозавчера
    Biološkinja Reka Dž. Nair i njeni saradnici s istraživačkog instituta CNFRI u Kočiju, i indijskoj saveznoj državi Kerali, 2016. su pokazali da osećaj sopstvene vrednosti opada ako ljudi duže imaju pogrbljeno i opušteno držanje tela.
  • b4024998121цитируетпозавчера
    Onaj ko oseća da ima kontrolu nad svojim životnim okolnostima pretrpeće maju štetu od stresa.
  • b4024998121цитирует4 дня назад
    Gradovi prouzrokuju stres: lekarka Kristina Sandkist i njen tim s Univerziteta u Lundu uspeli su da pokažu da u gradovima raste broj depresija, pa čak i psihoza. U prirodnoj okolini pak smanjuje se aktivnost prefrontalnog korteksa, prednjeg dela moždane kore koji je nadležan za procene, razmišljanje, pa i za brigu – i to već posle devedeset minuta.
  • b4024998121цитирует4 дня назад
    Tokom vikenda, ili nekom drugom prilikom kada imate slobodan dan, treba se malo duže kontinuirano kretati: idealno bi bilo dva sata, najbolje u prirodi. U Japanu je tradicija takozvanog „kupanja u šumi“ – šinrin joku – postala čvrst sastavni deo japanske i južnokorejske zdravstvene preventive. Odatle potiče i najveći broj studija na ovu temu. Jošifumi Mijazaki, direktor Centra za prirodnu sredinu, zdravlje i naučnu poljoprivredu pri Univerzitetu Čiba, uspeo je, recimo, da dokaže da „kupanje u šumi“ podstiče aktivnost prirodnih ćelija koje ubijaju prouzrokovače bolesti, to jest da jača sistem imuniteta. U Južnoj Koreji se upravo sade trideset četiri nove „lekovite šume“, kao dopuna već postojećima.
  • b4024998121цитирует4 дня назад
    Možda će vam saznanje da ne morate da započnete s fitnes treningom malo umanjiti strah od kretanja. Nije neophodno da krenete na džoging – naprotiv: džoging ili profesionalni sport često sa sobom nose ortopedske probleme. Maratonci često imaju čir na želucu i pojačano zakrečavanje arterija – što pokazuje da je opterećenje kome se izlažu preveliko i da se korist od kretanja tu preokrenula u štetu. Najveću korist od kretanja stoga imaju ljubitelji izležavanja na kauču: ako sebe uspeju da motivišu da se malo kreću, možda da jednom ili dvaput nedeljno prošetaju po trideset minuta, od toga će imati ogromne koristi.
  • b4024998121цитирует5 дней назад
    Uprkos tome, malo pažnje ne može da škodi: telo zimi traži više korenastog povrća, kupusnjača (kupus, kelj, karfiol, brokoli), a ne tikvice, jagode ili dinje. Leti pak nije baš poželjan cimet, začin koji zagreva. Pritom je uvek važno i da čovek polako jede i žvaće. Dok se jede ne bi trebalo ništa piti da se sokovi koji vrše varenje ne bi razređivali tečnošću.
fb2epub
Перетащите файлы сюда, не более 5 за один раз