bookmate game
sr
Books
Antonio Skurati

M. Sin veka

Dobitnik nagrade Strega 2019.
Prvi roman o fašizmu u kojem je glavni lik Benito Musolini
On je poput zveri: oseća vreme koje dolazi. Nanjušio ga je. Nanjušio je iscrpljenu Italiju, umornu od demokratije u agoniji i nesposobnih političara koji učestvuju u njenoj propasti. Zato se stavlja na čelo paravojnih milicija, prestupnika, palikuća i „čistokrvnih fašista“, koji su najopasniji i najsuroviji. U izveštaju Službe državne bezbednosti iz 1919. opisan je kao „inteligentan, snažne građe, iako boluje od sifilisa, sladostrastan, emotivan, smeo, neko kome se ljudi na prvi pogled dopadnu ili ne dopadnu“. On je Benito Musolini, bivši socijalistički vođa izbačen iz partije, neumorni politički agitator, direktor malog opozicionog lista.
Bio bi romaneskni lik da nije Italiju zavio u crno. Istoriografija je secirala svaki aspekt njegovog života. Niko, međutim, nikada nije govorio o njemu i fašizmu u romanu. I to u romanu u kome ništa nije izmišljeno o periodu od 1919. do 1925, u kome Musolini iznosi svoje mišljenje o D’Anunciju, Margeriti Sarfati, Mateotiju, i o mnoštvu skvadrista, ardita, socijalista i anarhista tog doba.
Rezultat je dokumentarni roman, impresivan po broju izvora koje autor koristi kao i utisku koji ostavlja. Pišući roman o fašizmu, Skurati otkriva decenijama potiskivanu stvarnost istovremeno obnavljajući danas preko potrebno nasleđe antifašizma.
„Roman koji je Italija čekala decenijama. Remek-delo.“ Roberto Savijano
„Pripovedački eksperiment kakav niko dosad nije pokušao da izvede u italijanskoj književnosti.“ Venerdì di Repubblica
„Skurati je ovim romanom dosegao umetničku zrelost nekoga ko konačno gleda u lice svom demonu i može da ga nazove pravim imenom.“ Corriere della Sera
742 бумажные страницы
Издательство
Laguna
Уже прочитали? Что скажете?
👍👎

Впечатления

  • Igorделится впечатлением8 месяцев назад
    👍Worth reading

    Ako želite malo bolje da se upoznate sa dolaskom Musolinija na vlast i mehanizmima postizanja istog,onda je ovo prava knjga za vas.

  • Bora Isailovicделится впечатлениемв прошлом году
    👍Worth reading

  • b8489033320делится впечатлением4 года назад
    👍Worth reading

Цитаты

  • Nenad Zafirovićцитирует4 дня назад
    Slušaj ih. „Živeo Musolini! Živeo Musolini!“

    Uzvikuju vođino ime zato što je vođa sve u životu jednog čoveka. Zatim, pre nego što priđu da čestitaju vođi u klupi predviđenoj za predsedništvo vlade, ponovo zapevaju Mladost. Pevaju je zato što su još momci, a momcima su potrebne pesme koje se pevaju promuklim glasom.

    Pogledaj ih. Salandra i ostali umereni otpadnici ostali su još dugo da sede u svojim klupama, dok fašisti, koji stoje, nastavljaju da kliču. A onda, nakon što je zasedanje proglašeno završenim, i oni su, izražavajući mrmljanjem svoje patetično nezadovoljstvo, polako krenuli prema izlazu. Dok su se liberali povlačili, na galerijama je još mogao da se primeti Turati, koji je na smetene upitne poglede socijalista odgovarao umirujućim nadmenim pokretima. Kao da kaže: „Ne brinite. Musolini, kao i obično, plaši vrapce.“

    Gledaj ih, slušaj ih, ne shvataju šta se dešava. Ni jedni ni drugi. Ne shvataju šta im radim.

    Nastaviće da se bore, na obe strane, ne znajući da već stanuju u kući mrtvih. Naši ljudi, fašisti u crnim košuljama sa izvezenim belim lobanjama, oduvek stanuju u njoj, dok je ostali, koji su vekovima vaspitavani da poštuju ljudskost, ne poznaju. Idu po mraku u ogromnoj dolini, pipajući, drhteći, a pritom ne mogu ni da slede instinkt za borbu. Ne shvataju, ne shvataju… slepi mačići ubačeni u džak.

    Opravdao sam se pred istorijom, ali moram da priznam: dirljivo je koliko je život slep za samog sebe.

    Na kraju se vraćamo na početak. Niko nije hteo da ponese krst vlasti. Ja ga uzimam.
  • Nenad Zafirovićцитирует6 дней назад
    U vreme uništavanja demokratije izbori su potpuno pogrešno merilo odnosa snaga.

    Injacio Silone, rukovodilac Komunističke partije Italije,

    emigrirao u Francusku 1924.
  • Nenad Zafirovićцитирует6 дней назад
    Potrebno je, pre svega, da se prema fašističkoj diktaturi zauzme stav drugačiji od dosadašnjeg; naš otpor režimu samovolje mora biti aktivniji; ne treba popustiti ni u jednoj tački; ne treba odustati ni od jednog stava bez najodlučnijih, najglasnijih protesta. Moraju se tražiti sva građanska prava; čak i zakon priznaje pravo na legitimnu odbranu. Niko se ne može zavaravati da će vladajući fašizam položiti oružje i spontano vratiti Italiji režim zakonitosti i slobode; sve što dobije, podstiče ga na novo bezakonje, na nove zloupotrebe. To je njegova suština, njegovo poreklo, njegova jedina snaga; tako ga usmerava njegov sam temperament.

    Đakomo Mateoti, pismo Filipu Turatiju,

    dan uoči izbora 6. aprila 1924.

На полках

fb2epub
Перетащите файлы сюда, не более 5 за один раз