Мимовільна увага – короткострокова реакція, яка може тривати всього вісім секунд, на конкретний акустичний, тактильний або візуальний подразник. Наприклад, дзвінок мобільного або несподіванка може відвернути увагу на кілька секунд, після чого людина повертається до попереднього заняття або замислюється про щось, не пов’язане зі, скажімо, телефонною розмовою.
• Довільна увага. Такий рівень уваги забезпечує ефективні результати виконання завдання. Довільна увага є тривалою та циклічною. Наприклад, людина, яка миє посуд із довільною увагою, робитиме це, поки не закінчить. Якщо людина відривається, вона може покинути справу незавершеною і заходитися коло іншої. Більшість дорослих людей і підлітків не здатні приділити одному завданню понад двадцять хвилин довільної уваги, тому вони постійно відриваються і знову фокусують увагу. Це дозволяє їм зосереджуватися на триваліших справах – наприклад, на перегляді фільму.
• Розподілена увага – це здатність зосереджувати увагу одночасно на кількох завданнях. Це вміння людини обмежене. Воно визначає кількість інформації, що підлягає обробці.
• Вибіркова увага – це зосередження уваги на певних завданнях і фільтрація інших. Наприклад, на гучній вечірці людина здатна вести розмови з іншими, попри безліч інших подразників навколо