Zasnovano na istinitoj priči o najvećoj rečnoj katastrofi u srcu Beograda.
Jedan brod je 9. septembra 1952. godine svoje putovanje završio na rečnom dnu. Za samo nekoliko minuta, u centru Beograda, udavilo se više od stotinu ljudi. Ali po nalogu vlasti odlučeno je da s brodom potone i – istina. Za tragediju niko nije odgovarao, mesto nesreće nikada nije obeleženo, a naslovne strane dnevnih novina ignorisale su ovaj događaj. S brodom su potonuli i bitni podaci o stradalima, što će uticati na mnoge živote.
Gotovo pola veka kasnije, Sonja Knežević i Milovan Krstić odvojeno ispituju šta se tog 9. septembra 1952. tačno događalo na brodu. Sonja će doći do neočekivanih saznanja o zabranjenoj vezi dvoje putnika: svog oca, udbaša, i njegove ljubavnice, „četničke“ ćerke. Milovan će saznati na koji način je, za razliku od svoje porodice, preživeo brodolom. Pošto se u Sonjinom i Milovanovom bavljenju tragedijom pominju isti ljudi, njihove „istrage“ neizbežno će se ukrstiti…
„Oko jednog realnog događaja s polovine prošlog veka, nesreće broda Niš na ušću Save u Dunav u kojem je stradalo stotinu ljudi, Vlada Arsić je u Brodolomu ispleo s filigranskim umećem, mrežu priče koja se čita s uživanjem i napetošću. Preplićući sudbine svojih junaka, aktera izgradnje socijalizma u Jugoslaviji, i voljom istorije – nemih posmatrača njegovog kraja, pisac čitaocima daje svevremenu sagu o vlasti i moći, i ljubavi koja u njihovoj blizini nužno biva izneverena.
Obmotavajući slojevima fikcije stvarni događaj čija tragika ima razmere antičke drame: iz brodoloma jedan otac greškom izvlači tuđe dete, dok se njegovo davi… i s veštinom reditelja trilera dozirajući čitaocu nove činjenice, Vlada Arsić napisao je roman koji se čita u jednom dahu.
Sigurnost s kojom je izveo ovaj složen spisateljski poduhvat i napredak u veštini profilisanja složenih likova u odnosu na prethodno delo Izgubljene u magli, garantuje Brodolomu popularnost kod čitalaca, a kod kritike podiže prag očekivanja od sledećeg romana njegovog autora.“
Momčilo Petrović, Blic
„Nezaboravna priča o zaboravljenoj tragediji na Savi, usred Beograda, kada je brod Niš sa sobom na dno povukao više od stotinu ljudi. Arsić se ne bi zvao Vlada kada ne bi umeo da čitaoca savlada sjajnom pričom i natera ga da se mane svih ostalih poslova sve dok ne dođe do kraja napisanog. Van svake je sumnje da će pisac koji se „lopatao s đavolom“ i jurio „izgubljene u magli“ i ovoga puta biti glavni krivac što će u mnogim domovima zagoreti ručak i što će mnoge sportske priredbe ostati bez gledalaca, bar dok se ne zaklope korice ovog neponovljivog romana.
Ovo je moćna knjiga, satkana od retkih prijateljstava i mnoštva izdaja, neugaslih ljubavi i praštajućih mržnji, o našim svekolikim deobama i otrežnjujućim iskupljenjima. O vremenu kad je partizanski komesar zavoleo kćer četničkog vojvode; kad je Ozna morala sve da dozna i ponešto prećuti; kad su se negdašnje vrednosti topile brzinom kocke šećera u vrelom čaju; kad su smrtonosni talasi Save odnosili jedne a izranjali nove ljubavi; kad su se dve Sonje njihale poput dve usamljene breze u ruskoj stepi…
A sve ovo, i još mnogo više, majstorski uvezano kroz drame junaka čiji rasplet bi bio prava glavolomka i za Hektora Poaroa. Samo što likovi Vlade Arsića liče i na Ahila, ne samo zbog njegove pete. Prava antička drama s naših prostora i iz našeg vremena.“
Petar Milatović, Politikin zabavnik