sr
Books
Sajmon Sibag Montefjore

Jerusalim

  • Stefan Konceptцитирует2 года назад
    zaslužio je tu privlačnu reputaciju. Dok je savetovao jednog od svojih sinova pričajući mu kako je napravio carstvo, rekao mu je: „Sve što imam postigao sam pridobijanjem ljudi. Nikome nisam zlo činio jer smrt nikoga ne štedi. Vodi računa o svojim odnosima s ljudima.“ Saladin nije izgledao očaravajuće niti je bio tašt. Kada mu je jedan dvoranin, projahavši kroz baru u Jerusalimu, isprskao svilenu odoru, Saladin je jednostavno prasnuo u smeh. Nikada nije zaboravio da sudbina koji mu je donela toliki uspeh lako može da se preokrene. Iako je njegov uspon obeležen krvlju, Saladin nije voleo nasilje, i savetovao je sina Zahira, svog miljenika: „Upozoravam te da ne prolivaš krv, da se ne prepuštaš tome i ne navikavaš na to, zato što krv nikada ne spava.“
  • Stefan Konceptцитирует2 года назад
    Jedan od najplodnijih graditelja Jerusalima, Moazam je obnovio zidine, podigao sedam ogromnih kula i pretvorio krstaške građevine na Brdu hrama u muslimanska svetilišta.
    171
    Godine 1209. naselio je u Jerusalim trista jevrejskih porodica iz Francuske i Engleske. Kad je jevrejski pesnik iz Španije Juda el Harizi došao na hodočašće, uzdizao je Moazamovu i Saladinovu dinastiju, iako je žalio za Hramom: „Svakoga dana smo izlazili da plačemo za Sionom, žalili smo zbog njegovih razorenih palata, peli smo se na Maslinovu goru da se poklonimo pred Večnim. Kakva je muka videti naše svete građevine pretvorene u tuđinski hram.“
  • Stefan Konceptцитирует2 года назад
    Četrnaestog maja 1948. u 4.00, nadomak samog Jerusalima, Rabin i njegovi vojnici Palmaha, iscrpljeni borbama za put, slušali su na radiju objavu Davida ben Guriona, predsedavajućeg Jevrejske agencije. Stojeći ispod Herclovog portreta, pred 250 zvanica okupljenih u Muzeju Tel Aviva, Ben Gurion je objavio: „Pročitaću sa svitka Deklaraciju o osnivanju države…“ On i njegovi pomoćnici raspravljali su o imenu države. Neko je predložio da se nazove Judeja ili Sion – ali ta imena su bila povezana s Jerusalimom, a cionisti su se još uvek borili da zadrže makar i deo grada. Drugi su predložili ime Ivrija ili Herclija, ali Ben Gurion se zalagao za ime Izrael, i to je i prihvaćeno: „Izrael je“, pročitao je, „rodno mesto jevrejskog naroda.“ Otpevali su nacionalnu himnu „Hatikva“ („Nada“):

    Naša nada nije izgubljena

    nada dve hiljade godina stara;

    da budemo slobodan narod u zemlji svojoj,

    zemlji Siona i Jerusalima!
  • Stefan Konceptцитирует2 года назад
    Vajcman je Jerusalim nazivao „modernim Vavilonom“, ali svi ti različiti svetovi i dalje su se mešali, uprkos naletima nasilja i oblacima zlih slutnji. Taj kosmopolitski Jerusalim, napisao je Hazem Nusejba, bio je „jedan od najuzbudljivijih gradova za život“. Kafei su stalno bili otvoreni, u njima su uživali intelektualci, imućni pripadnici visokog društva i dokoličari koji su živeli od porodičnih plantaža pomorandži, novinskih članaka i plata u javnom sektoru.
  • Stefan Konceptцитирует2 года назад
    Upravo je bio kupio Suecki kanal, pozajmivši četiri miliona funti od Lajonela de Rotšilda. „Ko vam je garant?“, upitao je Rotšild.

    „Britanska vlada“, odgovorio je Dizraelijev sekretar.

    „Dobićete ih.“ Godine 1878. na Berlinskom kongresu, Dizraeli je predvodio evropske vlade kako bi obuzdao Rusiju i sproveo dogovor na osnovu kojeg je Britanija mogla da okupira Kipar. Njegov nastup je oduševio nemačkog kancelara princa Bizmarka, koji je, pokazujući na Dizraelija, primetio: „Stari Jevrejin – on je pravi čovek“. Osmanlije su morale da se odreknu velikog dela evropskih hrišćanskih teritorija i bili su primorani da potvrde prava Jevreja i ostalih manjina. Godine 1882, Britanci su preuzeli kontrolu nad Egiptom, koji je formalno ostao pod vlašću albanske dinastije.
  • Stefan Konceptцитирует2 года назад
    Po predanju, upravo u to vreme, godine 1141, Juda Halevi, španski pesnik, filozof i lekar, stigao je iz Španije. U svojim ljubavnim i religijskim pesmama, žudeo je za „Sionom savršenim u lepoti“, dok je patio zbog „Edomove [islamske] i Išmaelove [hrišćanske] pobune u Svetom gradu“. Jevreji u progonstvu bili su „golubica u čudnoj zemlji“. Celog svog života, Halevi, koji je poeziju pisao na hebrejskom ali je govorio arapski, verovao je da će se Jevreji vratiti Sionu:

    O, grade sveta, najčednije lepote,

    s dalekog zapada te motrim i čeznem za tobom.

    O! Da su mi orlova krila, doleteo bih tebi

    I suzama bih svojim navlažio zemlju tvoju.
  • Stefan Konceptцитирует2 года назад
    U Palestini, Jerusalim je sam odolevao pod patrijarhom Sofronijem, grčkim učenim čovekom koji je napisao pohvalu gradu: „Sione, blistavi Sione vasione.“
  • Katarina Drobnjakцитирует2 года назад
    „Oduzmite ono što je izmišljeno i ništa neće ostati.“
  • Aleksandar Radoicicцитирует9 дней назад
    Muavija je personifikovao hilm, mudrost i strpljenje arapskih šeika: „Ne koristim mač kad mi je bič dovoljan, niti bič kad mi je jezik dovoljan. I čak i ako me samo jedna vlas kose vezuje za moju braću, neću je pokidati. Kad oni zategnu, ja popustim, kad oni popuste, ja zategnem.“
  • Aleksandar Radoicicцитирует15 дней назад
    Ti samoproglašeni kraljevi bili su lažni proroci, čija je pojava dokaz da se Isus zaista rodio u vreme izrazitih verskih spekulacija
fb2epub
Перетащите файлы сюда, не более 5 за один раз