„У младите народи почти сичко върви по-скоро по подражание, отколкото по систематично изследувание." Така Добри Войников започва своята комедия, в която осмива сляпото чуждопоклоничество. Новото и западноевропейското е добро до момента, до който е правилно разбрано. Тогава, когато човек се отрече от своето и от родината си в името на криворазбраното „чуждо", настъпва упадъкът.
Маргариди, лекарят грък, всява смут в семейството на хаджи Коста. Промяната, която Маргариди води със себе си, се харесва на Анка, майка ѝ и брат ѝ. Срещу тях застават хаджи Коста, Митю, Марийка и баба Стойна — пазителите на българското и противници на непознатото. Конфликтът в семейството е налице. Не е ясно как да бъде разрешен?
Пиесата на Добри Войников е толкова харесвана, че се поставя на сцена и до днес. През 1974 год. вдъхновява и мюзикъл с участието на Георги Парцалев и Георги Калоянчев.
Добри Войников е български учител, драматург и театрален деец, живял в периода 1833 — 1878 год. Работи като учител през целия си живот, като негова заслуга е въвеждането на предметите „Българска история" и „Нотно пеене" в учебната програма. Пише учебници по история, българска граматика и словесност, а през 1874 год. издава „Ръководство за словесност", считано за едно от най-добрите образци по българска литературна теория. Добри Войников е основоположник на българския театър и пише редица драми и комедии. Сред най-известните му произведения са „Криворазбраната цивилизация", „Райна княгиня" и „По неволя доктор".