sr
Books
Goran Marković

Beogradski trio

U vreme prelomnih događaja koje je obeležila rezolucija Informbiroa s kraja četrdesetih godina prošlog veka u Jugoslaviji, jedan od službenika Britanske ambasade u Beogradu i glavni junak ove knjige bio je i proslavljeni pisac Lorens Darel. Neformalan kao ličnost i nepredvidljiv kao diplomata, Darel se upušta u ljubavnu avanturu sa ženom jednog visokog rukovodioca, koji će ubrzo završiti na Golom otoku. Kad uskoro i njegova žena doživi istu sudbinu, britanski pisac i diplomata učiniće sve da je spase i da se pomogne njenoj kćeri, devojčici koja je silom istorijskih neprilika ostala bez oba roditelja.

Sa neskrivenim referencama na Darelov roman Aleksandrijski kvartet, Goran Marković ispisuje dramatičnu povest o ljubavnom trouglu koja se odvija u posleratnom Beogradu. On pritom uspeva da nam sivilo jugoslovenske svakodnevnice u epohi hladnog rata prikaže očima jednog stranca, isplete uverljivu priču sa poznatim istorijskim ličnostima i tako na originalan način osvetli nemile događaje i pojedinosti iz oskudnih vremena Informbiroa.

Potresan i zabavan istovremeno, duhovit, inventivno komponovan kao kolaž dokumenata, pisama, dnevnika, Darelovih izveštaja Forin ofisu, referata logorskih rukovodilaca centrali Udbe, prepiske britanskih diplomata, dešiforvanih depeša, službenih zapisnika i svedočanstava, Beogradski trio ne ispušta se iz ruke do poslednje stranice.
140 бумажных страниц
Уже прочитали? Что скажете?
👍👎

Впечатления

  • Branislava Antović Aleksićделится впечатлением5 лет назад

    Najpre, moram istaći da beskrajno cenim ovog čoveka i njegov rad. Nebrojeno puta sam ga slušala kako govori na najrazličitije teme i neosporno je da pričamo o jednom od najznačajnijih stvaralaca jugoslovenske i srpske scene. Sticajem okolnosti, saznala sam i koliko dobro poznaje problematiku sukoba Informbiroa i KPJ, posebno posledice koje je taj sukob izazvao u pogledu masovnih hapšenja i stvaranja logora za “staljiniste”. Imajući sve ovo u vidu očekivala sam mnogo od romana. Sa velikim žaljenjem moram da konstatujem da moja očekivanja nisu ispunjena. Iako mi se u prvi mah dopala zamisao o romanu u kojem se kroz dokumenta, zapise u dnevniku i poverljive prepiske prati radnja, kako su se stranice nizale tako sam shvatila da je upravo ovakav pristup doprineo suviše jednostavnom, površnom i mlakom osvrtu na jedan tako kompleksan deo naše istorije. Imala sam utisak da je knjiga namenjena osobama koje bi nešto da saznaju o Golom Otoku, ali da se pritom ne zamaraju previše. Analize uzroka i posledica nema ni u najavi, sve je previše jednodimenzionalno, usputno, tek okrznuto bez zadiranja u srž problema. Žalim, istinski žalim što Marković nije bolje iskoristio sve svoje znanje o ovoj temi i pretočio ga u roman koji je mogao, sigurna sam, svakog od nas da prene i zamisli. Ovako, dobili smo jedno “meh” štivo. Čak ni autorova želja da se poigra sa čitaocem kroz tvrdnju da su dokumenta autentična, a dnevnik istinit nisu urodila plodom jer su iste ove tvrdnje opovrgnute u Markovićevim intervjuima. Kao svetle trenutke spomenula bih zanimljive reportaže francuske novinarke o Jugoslaviji nakon sukoba između Tita i Staljina. Takođe, moram primetiti da mi je kraj bio snažniji no početni i središnji deo romana. Rasplet je imao obrise snage koja je mogla da krasi roman u celosti, da su se stvari malo drugačije odvijale. Imao je Marković sve u svojim rukama. Šteta što je odlučio da se kocka i izgubi ono najvažnije - srž. Čitalac ostaje na površini, željan da sazna šta kriju dubine iznad kojih lebdi, ali to mu ne uspeva. Pisac odlučuje da crnilo tih dubina ostavi nekome drugom da ih opiše. Nadam se da će do toga zaista i doći, jednom. Ovo je samo moj stav, a jedva čekam da čujem vaš. Raspišite se. Opovrgnite moje tvrdnje ili mi obrazložite zašto slično mislite.

  • DRAGANделится впечатлением4 года назад

    Koga zanimaju teme poput ove ,a mene zanimaju,uživaće.... sjajna knjiga Gorana Markovića

  • Mihajloделится впечатлением5 лет назад
    👍Worth reading

    Odlična

Цитаты

  • Kajaцитирует5 лет назад
    moral ne predstavlja ništa ako se svede na formu dobrog vladanja
  • Nenad Zafirovićцитирует3 года назад
    Zatim je između njih počeo jedan čudan razgovor koji ću po sećanju pokušati da prepričam. Omer je rekao: „Ja sam osuđen na smrt. Ali meni i mojima je ponuđeno da zaradimo život. Kako ćemo to postići? Tako što ćemo tebe i tebi slične prevaspitati. Mi nemamo drugog izbora. To ćemo pokušavati dokle god vi ne savijete šiju i kleknete. Ako se to ne desi, onaj ko ne bude prevaspitan neće biti ostavljen u životu. A ako kojim slučajem preživi, onda nama, koji smo imali zadatak da ga prevaspitamo, nema života.“

    Tankosić je na to rekao: „Život sam po sebi ne predstavlja ništa ako nema bilo kakav smisao. To što ćeš ti i tvoji, da bi preživeli, pobiti druge neće vam doneti ništa osim gole biološke egzistencije i vi ćete, kad-tad, biti suočeni sa potpunim besmislom svoga postojanja.“
  • Knjigatronцитирует5 лет назад
    „Svet je postavljen ispred vatre kao šahovska tabla ispred kamina, tabla na kojoj osmišljavamo svoje najuzbudljivije poteze. To je samo igra.“

На полках

fb2epub
Перетащите файлы сюда, не более 5 за один раз