sr
Džamal Uarijaši

Glad

Сообщить о появлении
Загрузите файл EPUB или FB2 на Букмейт — и начинайте читать книгу бесплатно. Как загрузить книгу?
Kroz prizmu pedofilije Džamal Uarijaši u romanu Glad obrađuje temu građanskih sloboda i prava, poslednjih decenija veoma popularnu u evropskoj literaturi. Kroz priču nas vode dva naizgled potpuno različita lika: erudita, intelektualac i humanitarni radnik Aleksander Laslo i njegova bivša devojka, dvadeset godina mlađa i u intelektualnom smislu pomalo površna novinarka Aurelija Lindeboum.
Uarijaši je uspeo da stvori upravo ono čemu svaka dobra literatura i umetnost teže: izvukao je čitaoca iz pasivne uloge konzumenta i prinudio ga na misaoni proces, ma kako on neprijatan, bolan i razoran bio. Ova knjiga, čiji se površinski sloj oslanja na pitanja koja društvu postavljaju pedofilske sklonosti pojedinaca, zapravo nema suštinske veze sa samom pedofilijom. Čim se zagrebe ispod te površine, ona postaje traktat o drevnim i dubokim principima koji ljude čine ljudima, od „borbe ili bežanja“, evolucijom stečenog odgovora tela na opasnost, preko ljubavi, posvećenosti i žrtvovanja, sve do najviših civilizacijskih dostignuća što je naša vrsta uspela da stvori, a potom i da selektivno zaboravi.
Эта книга сейчас недоступна
690 бумажных страниц
Правообладатель
Akademska Knjiga
Дата публикации оригинала
2020
Уже прочитали? Что скажете?
👍👎

Цитаты

  • Dijana Senicцитирует2 года назад
    Čuvenu izjavu o demokratiji moguće je parafrazirati i kada je kapitalizam u pitanju: to je najgori sistem koji je moguće zamisliti ali je i dalje manje loš od svega drugog što je isprobano.
  • Dijana Senicцитирует2 года назад
    Iako sam dolazio iz imućne porodice, iz svoje kuće sam poneo jasnu svest o tome šta je to siromaštvo. To da obrazovanje mora da bude pristupačno i najsiromašnijima kod mene se podrazumevalo, ali je bogata dečurlija na univerzitetu tek otkrila takvo gledište na stvari, te iako u životu verovatno nisu videli uživo ni jednog jedinog radnika i uprkos tome što oni sami nisu imali ni najmanji komadić žuljevite kože na svojim somotski nežnim dlanovima, tačno su znali šta radnici žele.

    Mislim da je čak i to iskustvo u kasnijim godinama doprinelo da razvijem pristup kakav sam imao kada je humanitarna pomoć u pitanju. Nikada se ne smete pretvarati da znate šta je dobro za druge. Morate te druge da slušate, da im pružite šansu i podržite ih ako to žele. Ali očinski popovati, to ne. Ja ne verujem da je ikada postojao narod ili neka grupa ljudi kojoj je od toga bilo bolje.
  • Dijana Senicцитирует2 года назад
    Jednostavno rečeno, posao se svodio na to da novac bogatih privrednika ne polažem na račun za štednju, nego da ga investiram u deonice s ciljem da se novac umnožava poput nekog parazita koji se hrani svojom sopstvenom vrstom. Jedan prihvaćeni oblik kanibalizma.

На полках

fb2epub
Перетащите файлы сюда, не более 5 за один раз